Plastik Poşet Kullanımının Doğaya Zararları

Tarih

Plastik ve türevi maddelerin kullanımına bağlı olarak çevreye verilen zarar her geçen gün artmaya devam ediyor. Sanayileşmenin ve insanların ihtiyaçlarının artmasıyla birlikte, neredeyse her alanda plastik kullanımı da artış gösteriyor. Bugün, içme sularımız dahi plastik şişelerde depolanıyor. Plastik ürün kullanımı pek çok insan için masum gözüküyor olsa da günümüzde halen devletlerin geri dönüşüm politikaları tüm bu plastik çöplerin doğaya karışmasını engellemiyor. Yani devletler, geri dönüşüm konusunda bir hayli yetersiz kalıyor.

Çevreye en çok zarar veren plastik türevleri arasında, hepimizin kullanmaya alışkın olduğu plastik poşetler yer alıyor. Yalnızca tek bir bireyin ortalama bir market alışverişi sırasında 3 adet plastik poşet kullanıyor olduğu düşünülürse, bütün bir toplamın kullanıyor olduğu plastik poşet miktarını ve bu poşetlerin doğaya vereceği zararı bir hayal edin.

Plastik Poşet Kullanımının Çevreye Zararları

Plastik, doğada uzun yıllar boyunca çözünmeyen maddeler arasında yer alıyor. Denizlerdeki çöplerin yarısından fazlası tamamıyla plastiklerden oluşuyor. Bu plastik çöpler arasında, su şişeleri ve plastik poşetler başta geliyor.

Yalnızca deniz kirliliği değil, toprak kirliliğinin de başlıca suçlusu plastik ve plastik poşetler oluyor. Doğaya atılan plastik poşetler, zaman zaman orman yangınlarına dahi sebep olabiliyor. Şeffaf formdaki poşetler güneş ısısını emerek, küçük çaplı yangınlara sebep olabiliyor.

Plastik poşetlerin üretiminde kullanılan petrol bazlı polietilen, hem insan hem de çevre sağlığını önemli ölçüde tehdit ediyor. Dünyada her yıl yaklaşık 1 trilyon plastik poşet kullanılıyor. Bu poşet kullanımının büyük bir çoğunluğunu ABD gibi ülkeler gerçekleştiriyor. Çevre bilinci gelişmiş Avrupa ülkeleri, plastik poşet kullanımını azaltmak için bu poşetlere ekstra vergiler ya da ücretler koyuyor.

Plastik poşet kullanımının çevreye zararlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Kanser vakalarında görülen artışın en büyük sorumlularından biri plastikler ve buna bağlı olarak plastik poşetler oluyor. Toprağa ve suya karışan plastik poşetlerin bileşimindeki maddeler çözünerek tükettiğimiz gıda ürünlerine karışıyor. Özellikle deniz mahsullerinde ciddi oranda zararlı maddeler bulunuyor. Bu durum, insanlarda kanserin hızla yayılmasına sebep oluyor.
  • Plastik poşetler en az insanlar kadar diğer canlılara da zarar veriyor. Özellikle okyanusların kirlenmesiyle birlikte; yunus, fok, deniz kaplumbağası ve balina gibi canlılar, bir gıda olduğunu zannederek plastik poşetleri tüketiyor. Bunun sonucunda, canlılar sindirim sistemi bozukluklarına bağlı olarak yaşamlarını kaybediyor. Ayrıca yalnızca büyük boyutlu deniz canlıları değil; sofralarımıza kadar gelen küçük balıklar da poşetleri gıda sanarak tüketebiliyor. Bunun sonucunda hem canlıların hem de biz insanların sağlıkları olumsuz bir şekilde etkileniyor.
  • Şeffaf naylon poşetler, orman gibi ağaç yoğunluğunun bulunduğu ortamlara bırakıldığında, gün boyunca güneş ısısını emerek kendi içerisinde bir sera etkisine sebep oluyor. Uzun süre boyunca ısınmaya bağlı olarak, poşet alev almaya başlıyor. Ormanlık alanda tutuşmaya müsait pek çok organik bitki, yaprak vb bulunduğundan, orman yangınları başlıyor.
  • Tamamıyla petrol bazlı olarak üretilen plastik poşetler, toprak kirliliğine sebep oluyor. Çözünerek toprağa karışan bu bileşenler, yeraltı suları ile birlikte dolaşıma karışıyor. Bunun sonucunda, tükettiğimiz tarım ürünlerinde dahi plastik poşetlerin sebep olduğu zararlara maruz kalıyoruz.

Plastik poşet kullanımına son vererek hem doğaya hem de kendi sağlığınıza bir iyilik yapmak istiyorsanız; en iyi alternatifiniz ham bez çanta kullanmaktır. Günümüzde giderek yaygınlaşan ham bez çanta modelleri, tamamen doğada çözünebilir organik maddelerden oluşur. Sizler de hayatınızda büyük bir değişiklik yaratmak istiyorsanız; hemen şimdi plastik poşet kullanımını tamamıyla bırakmalısınız.

Daha Fazla
İçerik

Whatsapp